שילוב דמויות ווירטואלית בהדרכה מתוקשבת

תאריך פרסום: 
2013-06-05

במשך שנים רבות ניסו מומחי e-learning לענות לשאלת "מיליון הדולר": כיצד מדמים את ההדרכה המתוקשבת ללימוד הקונבנציונאלי, עם מדריך שעומד מולך ומגיש את החומר, מסתכל לך בעיניים, עונה לשאלות, מגיב בחיוך, זורק בדיחות ומשרה אווירה נעימה? כיצד יוצרים את תחושת המעורבות והמחויבות ללמידה, כאשר התהליך נעשה באופן יחידני ובאמצעות מחשבים אישיים? כתשובה לשאלות אלה, התחילו מומחים רבים בענף לשלב באמצעי הדרכה את המרכיבים בעלי "חיים ואופי". אחת השיטות הנפוצות והעדכניות היא שילוב אנימציה בצורת דמות מדובבת, המכונות בתעשייה "מגיש ווירטואלי" או "מדריך ווירטואלי". דמויות אלה מתווספות לאמצעי הדרכה מתוקשבים במטרה ללוות את הלומד לאורך כל יחידת הלימוד, ובכך למקסם את צורת ההגשה של תכנים מכל הסוגים.

לשם מה נשתמש בדמויות הווירטואליות?

רעיון העומד מאחורי שילוב דמויות ווירטואליות מתבסס על כמה עקרונות. ראשית, ליווי הלומד לאורך יחידת לימוד תוך כדי תשומת דגשים רלוונטיים בתוכן הנלמד, נושא תרומה דידקטית ורגשית עצומה, מספקות חווית למידה דומה לזו של הדרכה קונבנציונאלית איכותית ביותר, יוצרת תקשורת אינטראקטיבית על ידי מתן הסברים והנחיות בשלבי הלימוד השונים, מתן משובים ותשובות לשאלות הלומד. כל זה נעשה באמצעות קול, שפת גוף, הבעת פנים, בדומה למדריך האמיתי. שנית, הופעת דמות בעלת מראה ושם "מציאותיים" מוסיפה נופך של אמינות ורלוונטיות לחומר הנלמד (Vries J; Bersin&Associates, 2004). לשם כך, במקרים רבים נעשה שימוש בדמויות המדמות את בעלי התפקידים המוכרים בחברה (כגון, מנהל מוצר, מנהל צוות וכד'). סגנון הגשה זה מעורר אמפטיה ומעלה חיוך, הופך את חומרי ההדרכה (אשר יבשים ומשעממים לעתים קרובות), למוקדי הקשבה ולימוד הומוריסטיים ומשעשעים, אך יחד עם זאת קליטים, זכורים ומוחשיים. שלישית, דמות ווירטואליות עשויה לשמש כאמצעי המחשה נהדרים, בין היתר גם בעת הדרכת מיומנויות רכות (כגון, מכירות, שרות, מיומנויות ניהול וכד'. הדמויות ידגימו (כחלק ממצגת או מלומדה), את ההתנהגויות הרצויות והבלתי רצויות בסיטואציות עסקיות שונות. למשל, הדמויות יכולות להמחיש את אופן ההשפעה של מסר בלתי מילולי: כיצד שני משפטים הזהים לחלוטין מקבלים משמעויות שונות ואף מנוגדות זו לזו, כתוצאה משימוש שונה בנימת קול, שפת גוף והבעת פנים (Vries J; Bersin&Associates, 2004).

מתי נשתמש בדמויות הווירטואליות?

היישומים האפשריים והנפוצים ביותר לשילוב דמויות ווירטואליות הם:
• לומדות

• סימולציות וסרטונים להדרכת יישומי תוכנה והטמעת מערכות מידע

• מבחנים ומבדקי ידע

• עזרה מקוונת

• משחקים לימודיים

• מצגות וסרטוני דמו

• מצגות להדרכת מיומנויות רכות

• אמצעי הדרכה ללקוחות ואמצעי תקשורת שיווקיים

• אתרי אינטרנט ופורטלים פנים ארגוניים

(מתך האתר http://www.mediasemantics.com/)

 

כיצד נשתמש בדמויות הווירטואליות?

השימוש בדמויות וירטואליות נעשה בשני שלבים: עריכת דמות והוספתה למצגת או ללומדה. בשלב הראשון, יש לבחור בדמות הרצויה מתוך המאגר. חשוב לציין, כי קיימות היום בשוק מגוון אפליקציות העשירות בדמויות ווירטואליות מציאותיות ומצוירות. הן מציעות סביבה משוכללת ליצירת אנימציה באופן פשוט ומהיר, כוללות כלים לעריכתה להנעת חלקי הגוף והפנים, לביצוע קריינות ולשילוב פס קול. בשלב השני, ניתן לשלב את האנימציות המוכנות ביישומי flash או בכל מחולל תוכן אחר המייצר את תוצרי ה-flash (בפורמט swf ), כגון Articulate PPT2Flash , VioletBuilder או VioletCam .

 

אתם מוזמנים לפנות אלי בשאלות ותגובות: maria@alvim.net.il או לבקר באתר שלי :www.alvim.co.il